Dekorasyon

Dekorasyon, eldeki imkanlar ile sahip olunan zevklerin harmanlanması ile ortaya çıkar. İşinde uzman kişiler tarafından, arz talep durumuna göre günümüzde birçok firma bu alanda destek vermektedir. Dekorasyon konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Dekorasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Dekorasyon herkes tarafından yapılabilir birşeydir aslında. Çünkü dekore edilen alan kişinin zevkini yansıtır. Fakat dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

  • Öncelikle dekore edilecek olan mekanın iş mi ev mi olacağı belirlenir. Sonrasında hangi oda olduğuna karar verilir. Mutfak ya da salonun dekore edilme şekli aynı olmayacaktır. Tüm bunlar belirlendikten sonra dekorasyon için ihtiyaç duyulan maddeler hazırlanır.
  • Çok fazla obje olması, bir mekanın iyi dekore edildiği anlamını taşımaz. Bu nedenle dekorasyon esnasında tercih ettiğiniz objelerin işlevsel olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Dekorasyon için ihtiyacınız olan eşyaların tamamını yeni almanıza gerek yoktur. Elinizdeki bir materyali ihtiyacınız doğrultusunda yenileyerek dekorasyon esnasında kullanabilirsiniz.
  • Dekorasyonu daha da detaylandırmak ve özelleştirmek için, “Dekore edilen alanı kaç kişi kullanacak?, Kullanacak kişinin yaşı, cinsiyeti nedir? “ gibi sorulara cevap vererek başlayabilirsiniz işe.
  • Tüm detaylar tamamlandıktan sonra, eşyaların yerleştirilmesi aşamasında internet üzerinde bulunan dekorasyon programları size yardımcı olacaktır. Böylelikle hangi eşyanın nerede duracağını program üzerinden değişiklikler yaparak kesinleştirdikten sonra nihai hali ile yerleştirebilirsiniz.
  • Eşya yerleştirmeye öncelikle büyük parçalardan başlamalısınız. Büyük eşyalar yerleştikten sonra vazo, biblo gibi küçük ayrıntılara dokunabilirsiniz.
  • Dekorasyon süreci boyunca eşyaların rengi, deseni, stili gibi özellikler göz önünde bulundurulursa, tamamlandığı zaman ortaya gözü yormayan, başarılı bir iş çıkacaktır.