Döşemelik

Döşemelik kumaşların yaygın kullanılması ile birlikte mobilyaların kullanım sürelerinde de önemli ölçüde artış oldu. Öncesinde aldığınız mobilyaları uzun yıllar kullanır, eskidiği zaman da değişirirdiniz. Fakat döşemelik kumaşlar sayesinde artık mobilyalarınız eskimeye yüz tuttuğunda hemen yeniletebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kullanılmayacak duruma gelene kadar kullanma gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Dilediğimiz zaman rengini, dokusunu, kumaşını değiştirme imkanınız oluyor.

Döşeme kumaşlarını, kumaş çeşitlerine göre kullanabileceğiniz farklı alanlar bulunmaktadır. Koltuk, çekyat, araba koltuğu, duvar, perde, sandalye ve bunun gibi birçok alanda döşemelik kumaşları kullanabilirsiniz. Fakat döşeme yapacağınız yere göre tercih edeceğiniz kumaş çeşidi son derece önemlidir.

 

Döşemelik Kumaş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Döşemelik kumaş tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken birinci öncelik döşeme yapılacak alanın yüzeyidir. Bu konuyu örneklendirmek gerekirse, araba koltuğu için kullandığınız kumaşı aynı zamanda evinizdeki bir koltuk ya da kanepe üzerinde kullanamazsınız. Kumaşın markası ise önem verilmesi gereken farklı bir özelliktir. Döşeme kumaşlarında kaliteli markalar, bu kumaşları belirli testlerden geçiriyor ve sonrasında üretim sürecine başlıyor. Testten geçirilmeyen kumaşlarda olası olumsuzluklarda döşendiği yerden sökülmesi zor olduğu için kullanıcısını maddi anlamda zarara uğratıyor.