Kullanım Talimatı

 

Değerli Müşterimiz,

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Döşemelik ve perdelik kumaşlarımızın elyaf ve kullanım bilgilerini içeren bu kılavuzu, daha sağlıklı ve uzun ömürlü kullanım sağlayabilmeniz için hazırladık.

İyi günlerde kullanmanızı dileriz…

ÜRÜNLERİMİZDE KULLANDIĞIMIZ ELYAFLAR VE GENEL ÖZELLİKLERİ:

Pamuk (CO) (Cotton):

Pamuk 5000 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılan, esas kimyasal yapısı selüloz olan en önemli bitkisel liftir. Pamuk, nemi kolayca çeker ve kolayca kurur. Tıpkı keten gibi serinletici bir etkiye sahiptir. Görünümü mattır. Yüksek ısıda yıkandığında yüksek oranda çekme görülür. Renkli ise, her yıkama sonrası renk kaybına uğrayabilir. Kırışmaya eğilimlidir fakat çok yüksek ısıda ütülenebilir. Boncuklanma ve aşınmaya eğilimi vardır. Isı ve mekanik harekete maruz kalmadan kuru temizleme yapılabilir.

Keten (LI) (Linen):

Keten bitkisinin saplarından çıkarılan selülöz elyafıdır. Pamuğa benzemekle birlikte, kendisine has birçok özelliği vardır. Taş devrinden beri kullanıldığı için en eski tekstil elyafı olarak bilinir. Bitkisel liflerin en sağlamıdır fakat aşınmaya karşı dayanıklılığı düşüktür. Ömrü diğer bir bitkisel elyaf olan pamuktan daha azdır. Çabuk kuruyarak serinlik hissi verdiğinden, özellikle sıcak havada tercih edilen bir elyaftır. Esnek ve dökümlü değildir. Çok çabuk kırışır. Su ve mekanik harekete maruz kaldığında önemli ölçüde çekme gözlendiğinden, kuru temizlemeye uygundur. Boncuklanma problemi yoktur. Ütülenebilme özelliği en yüksek olan kumaştır. Küf ve zararlı böceklerden etkilenir.

İpek (SE) (Silk):

İpek, ipek böceklerinin kozalarından elde edilen doğal, protein kökenli salgı ürünü hayvansal elyaftır. İpek elyafının orta derecede bir esnekliği, mükemmel bir döküm özelliği ve lüks bir tutumu vardır. Ham ipek, işlenmiş ipeğe göre daha sert, pürüzlü ve mattır. İpek doğal liflerin en incesidir. Boncuklanma görülmez. Islaklık hissi vermeden % 30 ‘a kadar nem çekebilir. Mekanik ısı ve harekete maruz kalmadan kuru temizleme yapılmalıdır. Aşınma dayanımı iyi olsa da orta uzunlukta bir ömre sahiptir. Güneş ışığına karşı dayanıklılığı çok yüksek değildir.

Yün (WO) (Wool):

Yün, koyun veya kuzu tüyünden elde edilen ve proteinden oluşan, doğal hayvansal bir elyaftır. Yünün; Taş Devri’nin sonlarından beri insanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Başlıca karakteristik özelliği; sıcak, yumuşak ve dolgun tutumudur. Yün kolay kırışmaz, esnektir. Yavaş nem kazanır ve yavaş kurur. Çok iyi bir yalıtıma sahiptir. Orta derecede bir dayanma süresine sahiptir. Yün liflerinin kopma dayanımları, diğer doğal ve yapay liflere göre daha düşüktür. Islakken dayanıklılığı daha da düşer. Mat görünümlü bir elyaftır. Yıkandığında keçeleşme ve büyük oranda çekme gözlendiğinden, ısı ve mekanik harekete maruz kalmadan kuru temizleme yapılmalıdır. Kırışıklıklar buharda rahatlıkla açılabilir. Boncuklanma eğilimi yüksektir. Güneş ışığına uzun süre maruz kaldığında; sararma, daha sonra kopma dayanımlarının azalması, tutumunun bozulması gibi etkileşimler görülebilir.

Asetat (AC) (Acetate) (Floş):

Selülozik ham maddelerden rejenere edilerek üretilmiş bir liftir. Asetat, mükemmel dökümlülüğü ve çekici yumuşak tutumu ile bilinir. Aşınma dayanımı, yaş ve kuru mukavemeti düşük olmasına rağmen tekstilde sıkça kullanılan bir elyaftır. Nem tutumu oldukça düşüktür. Bu sebeple çok çabuk kurur. Asetat düşük sıcaklıkta yumuşadığından dikkatli ütülenmelidir. Pürüzsüz bir yüzeye ve ipeğe yakın bir görüntüye sahiptir. Kolay kırışmaz yumuşaktır, çok çabuk kurur. Boncuklanmaya karşı dayanıklı bir elyaftır. Islakken dayanıklılığı çok fazla düştüğünden kuru temizleme bu elyaf için daha uygundur. Yıkanırken zarar görmemesi için soğuk suda ve hassas elde yıkama yapılmalıdır. Kurutma makinesinde kurutulmamalıdır. Sıcak su ve mekanik hareketler parlak görünümünün kaybolmasına, matlaşmasına sebep olur. Sıkma yapılmamalı ve düşük ısıda ütülenmelidir. Havada var olan gazlar bu elyafın rengini değiştirme ve soldurma etkisi gösterebilirler.

Viskon (VI) (Rayon):

Doğal kaynaklı selülozik hammaddelerden (Ağaçlar, saman parçaları vs.) rejenere edilerek üretilmiş, suni bir liftir. Pamuk ve ketene oranla görünümü parlaktır. Kuru dayanımı yüksek olmasına karşın, yaş dayanımı oldukça düşüktür. Nemli veya ıslak kullanımda yıpranma kaçınılmazdır. Nemi çabuk emdiği için çok yavaş kurur. Yıkandığında yüksek oranda çekme gözlendiğinden, mekanik ısı ve harekete maruz kalmadan kuru temizleme yapılmalıdır. Boncuklanma eğilimi olmamakla birlikte, aşınmaya karşı direnci düşüktür.

Polyamid (PA) (Poliamid) (Naylon):

Polyamid %100 yapay bir elyaftır. Uzun ömürlü ve sağlamdır. Nem tutmaz, dolayısıyla çabuk kurur. Soğuk su ile ve mekanik harekete maruz kalmadan elde yıkanırsa kırışmaz. Kuru temizlemeye de uygundur. Esnek ve dökümlü bir elyaftır. Aşınma dayanımı çok yüksektir. Boncuklanmaya müsait, ışığa karşı dayanıksızdır. Polyamid; Yün, rayon ve pamuk gibi liflerle karşılaştırılarak bu elyafların yıpranmaya karşı direncini arttırır.

Poliakril (PC) (Polyacrylic) (Akrilik):

Akrilik, petrol içerikli, tam yapay bir elyaftır. Akrilik elyafın yüzeyi pürüzsüzdür ve hafif bir elyaftır. Yüksek ısı ve ışık dayanımına sahiptir. Boncuklanma eğilimi düşüktür. Kolay kırışmaz ve dolgun, sıcak, yumuşak tutumu ile yüne benzer. Bu lifi içeren kumaşlar kolay yıkanır ve düşük nem çekme özelliği nedeniyle çabuk kurur. Ancak ütü yapılması gerektiğinde mutlaka kumaş kuru iken yapılmalıdır. Kuru temizlemeye de uygundur. Sararmaya yatkın bir elyaftır. Yüksek ışık ve iklim şartlarına uygun dayanıklılığın gerektiği yerlerdeki tüm dokuma veya örgü kumaşlar için kullanım alanı bulmuştur.

Polyester (PO) (Poliester) (PES):

Petrol sanayinin bir türevi olan polietilen esaslı yapay bir elyaftır. Çok düşük nem çekme özelliğine sahiptir. Yıpranmaya karşı dayanıklılığı yüksektir. Güve, zararlı böcek ve güneş ışığından etkilenmez. Ütü tutma özelliği yüksektir. Kırışma ya da buruşma sonrası kolaylıkla eski haline dönme özelliği nedeniyle yıkamadan sonra (Mekanik sıkma yapılmadan) ütülenmeden de kullanılabilir. Yalnız yüksek ısıya maruz kaldıklarında boncuklanma eğilimi gösterir. Naylonda olduğu gibi yüksek kopma dayanımına sahiptir. Kolay leke tutmadığı gibi, kolay temizlenir. Bu özellikleri birçok alanda rahatlıkla kullanımına olanak tanır. Dolgu elyafı olarak da sıkça tercih edilir. Dünyada en çok kullanılan, insan yapısı suni elyaftır. Yüksek mukavemeti nedeniyle, mukavemeti daha az olan pamuk ve yün gibi doğal elyaflarla karıştırılarak da kullanılır.

Metal (ME) (Metal) (Sim-Lorex):

Mekanik imal edilmiş bir elyaftır. Metalden, plastik kaplanmış metalden ya da metalle kaplanmış plastikten oluşur. Bu tip iplikler genelde kumaşın bütününde değil, bir kısmında farklı görsel efektler için kullanılırlar. Metalik iplikten yapılmış kumaşlar düşük sıcaklıkta ütülenebilirler. Mekanik hareket ve ısıya maruz kalmadan yıkanabilir ve kuru temizleme yapılabilir.

Sim: Kimyasal ve elektriksel metotlarla veya yapıştırıcı ile üzeri metalle kaplanan iplikleri ifade eder.

Yukarıdaki genel elyaf bilgileri, içeriği %100 olan, saf kumaşlar için geçerlidir. Bu elyafların birbirleri ile karışımları söz konusu olduğunda her kumaşın içeriğindeki yüzdeleri öğrenilerek değerlendirilmeli ve bakım yapılmalıdır.

Tüm kumaş kartelalarımızda, elyaf karışımı ve içerik bilgileri verilmektedir.

KULLANIM BİLGİLERİ

Döşemelik Kumaşlar:

Döşemelik kumaşlar genelde yıkanmaz, ancak uygun şartlarda silinebilir veya kuru temizleme yapılabilir. Özellikle şönilli kumaşlarda, fantezi görüntünün kaybolmaması için kuru temizleme tavsiye edilir. Diğer temizlik işlemleri (Elde ya da makinede yıkama vs.) kumaşta deformasyona yol açabilir. %100 viskon ya da pamuk ürünlerin, suya karşı çekme eğilimi çok fazla olduğundan kesinlikle hassas kuru temizleme yapılması önerilir.

İçeriğinde ya da yüzeyinde yoğunlukla viskon elyafı bulunan kumaşlar silindiğinde, uzun süre ıslak bırakılmamalıdır. Viskon ıslakken mukavemeti düştüğünden, bu özelliğe uygun hassasiyet gösterilmeli ve ıslatılmasan, nemli silinmelidir.

Viskon ve pamuk elyaflar, yüksek kalitede boyanmalarına rağmen ışığa karşı renk dayanıklılıkları, doğal elyaf olmaları sebebiyle yapay elyaflara oranla daha düşüktür. Bu sebeple direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Viskon ve pamuğun yüzeyde yoğun olduğu kumaşlarda zamanla boncuklanma olabilir. Bu sebeple bu tip kumaşlarla kaplı mobilyalarınızın üzerini çeşitli amaçlarla örtmeniz tavsiye edilmez. Çünkü üzerine örteceğiniz örtüler boncuklanmayı hızlandırır.

Saten dokulu kumaşlarda, su leke yaptığından, ıslak ve lokal temizlik yapılmamalıdır. Eğer silinmesi gerekiyorsa nemli, su tutmayan bir bezle, dairesel hareketlerle yayarak ya da tamamının silinmesi önerilir.

Fantezi iplik kulllanılan kumaşlar, yapılan sebebiyle aşınma ve boncuklanmaya yatkın olduklarından, hassas kullanım tavsiye edilir. Bu tip kumaşlarla ilgileniyorsanız, kullanım amacı ile birlikte değerlendirerek, müşteri temsilcilerimizden bilgi almanızı öneririz.

Kumaşlarınızı direkt güneş ışığından koruyunuz.

Oturma gruplarınızın, çevirmeye müsait yastık ve minderlerini sık sık ters düz ediniz.

Döşemeliklerinizin tamamını silmeden önce önlem olarak, görünmeyen bir bölgesinde deneme yapınız.

Silerken; çamaşır suyu, deterjan, renkli sabun, arap sabunu ve leke sökücü gibi temizlik maddelerini kesinlikle kullanmayınız, sadece döşemelik şampuanları veya hassas kumaşlar için özel olarak üretilmiş şampuanlar ile temizleyiniz.

Kumaşınız lokal temizliğe uygunsa, oluşan lekelere en kısa zamanda müdahale ediniz. Hiç bir zaman inatçı lekelerle uğraşmayınız ve uzmana başvurunuz.

Temizlik sırasında sünger, fırça vs. kullanmayınız. Yumuşak, su tutmayan bir bezle, ovuşturmadan dairesel hareketlerle siliniz.

Kurutma esnasında direkt güneş ışığına maruz bırakmayınız ve ürünü kuruduğundan emin olmadan tekrar kullanmayınız.

Perdelik Kumaşlar:

Bileşenlerinde, pamuk, viskon, keten gibi doğal elyafların bulunduğu perdeliklerde yıkama sonucu çekme ve solma gözlendiğinden, ısı ve mekanik harekete maruz kalmadan kuru temizleme yapılmalıdır. Doğal elyaf içeren perdeliklerde zaman zaman hassas kuru temizleme sonrası bile az da olsa çekme görülebilir. Bileşenlerinde bulunan doğal elyaflar sebebiyle, bu tip perdeliklerin ışığa karşı dayanıklılıkları, polyester bileşenli perdelikler kadar yüksek olmadığından, solmayı engellemek için, direkt güneş ışığına maruz bırakılmamaları veya astarlanarak kullanılmamaları tavsiye edilir.

Yıkanabilir özellikteki perdelikler genel olarak, 30 derecede, hassas perde programında yıkanmalı ve yıkama sonrası makinede bekletmeden, ıslak asılmalıdır. Asıldıkları mekanda hava akımı olmasına özen gösterilmelidir. Sıkma yaptırılmamalı ve kurutma makinesinde kurutulmamalıdır.

Yıkama sırasında, deterjanların büyük bir kısmı ağartıcı içerdiğinden, ekru tüller dahil olmak üzere; renkliler ve hassas kumaşlar için üretilen özel deterjanlar (colormatikler, yün şampuanları vs.) kullanılmalıdır. Tafta perdeliklerin yüzeyindeki kırıklar, kumaşın kendisine has bir özelliği olup yapısaldır. Kuru temizleme tavsiye edilmekle birlikte 30 derecede hassas yıkama yapılabilir. Ancak yıkama sonrası kırıklar oluşabilir ve tafta kumaşların kendilerine has özelliklerinden biri olan gevrek ve hışırtılı tutumları kaybolur, yumuşar. Tafta kumaşlarda yıkama sonrası gerçekleşen bu değişim tamamen doğaldır.

İpekli ürünler kesinlikle silinmemeli ve yıkanmamalıdır. Su, leke yapar ve ipeğin tüm ihtişamını yok eder. Sadece ve kesinlikle kuru temizleme yapılmalıdır. Buharsız ve kuru ütülenmelidir. Ancak ipek ve ipek karışımlı organze tüllerde, ısı ve mekanik harekete maruz kalmadan kuru temizleme tavsiye edilmekle birlikte elde veya hassas yıkama da yapılabilir. Fakat yıkama sonrası, bu tip ipek ve karışımlı tüllerin tutumunda yumuşama ve görüntüsünde matlaşma olabilir, bu doğaldır.

Organze ve türevi perdeliklerde sıcak ütü büzüşmelere sebep olabilir. Bu tip kumaşlar, kırışıklığın açıldığı en düşük sıcaklıkta ve buharlı ütülenmelidir.

Fantezi kumaşların çoğu dekoratif amaçlı yapılan örgülendirilmeleri sebebiyle çok hassas olup, yıkama sonrası bozulabilir. Sadece kuru temizleme yapılmalıdır.

Kumaş özelliklerine bağlı olmaksızın içerisine pamuk veya polyester dolgu elyafı giren veya boncuk, bordür vs. tekstil aksesuarları işlenerek atölyemizde hazırlanan perde, yatak örtüsü, süs yastığı, koltuk şalı ve masa örtüsü gibi tüm ürünlere hassas kuru temizleme yapılmalıdır. Özellikle boncuk gibi aksesuarlarla tasarlanmış ürünlerin kuru temizleme kimyasallarından kaynaklanabilecek deformasyonları engellemek için, küçük bir kısmına kuru temizleme uygulaması yapıldıktan sonra tamamının temizlenmesi tavsiye edilir.